POPIERIAUS KARPINIAI

Autorė – tautodailininkė, etninės kultūros ir pradinių klasių mokytoja ekspertė  EGLĖ DVARIONAITĖ - VINDAŠIENĖ (gyvena Kaune); tel.: 837-228425; 8-652-08885; el. p.: eglevind@yahoo.com

Gimiau 1963 m. šiame šviesmetyje. Atradau žirklių kerus 1981 m. Šiaulių pedagoginiame institute, kur su bendraminčiais įkūrėme etnografinį ansamblį. Taip įsisukau į lietuvių senosios kultūros lobyną, kur tebeieškau atsakymų: Kas mes esame?  Kurlink einame?
Parodose dalyvauju nuo 1982 m., į tautodailininkų sąjungą įstojau 1990 m.
Senovės žmogus buvo sutapęs su Didžiąja gamta, Jos neatskyrė nuo namų, nuo buities, nuo savo būties. Jo tikėjimas tekėjo per ritualus ir giesmes, per gimimo-mirties ratą, per Pasaulio Medį. GYVYBĖS MEDIS - prasmingiausia ir labiausiai mane liečianti tema. Pradėjau suvokti, kur glūdi Jo esmė.
Su bendrasieliais bandau ir šiandien pajausti harmoniją Žemėje, pažinti Visatos dėsnius, per kuriuos dabar ir visados reiškiasi ORAS, UGNIS, VANDUO, ŽEMĖ...
Tu – Pasaulyje, o Pasaulis – Tavyje

Karpiniai - kas tai?

Karpyba yra originali meno šaka, o karpinys - unikalus kūrybinis darbas iš popieriaus, sukurtas žirklių ar rėžtuko pagalba. Popieriaus dizaino tradicijos ypač senos Kinijoje, kadangi popierius išrastas ten prieš du tūkstančius metų. Siluetiniai karpiniai atsirado Persijoje, kurie XVII a. atkeliavo į Europą ir greitai paplito Ispanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje, Anglijoje, Lenkijoje. Lietuvoje karpiniai buvo populiarūs kaime, kur įvairių kalendorinių ir šeimos švenčių metu juos naudodavo kambarių, langų, lempų, veidrodžių, šventųjų paveikslų puošybai.
Šiandien mes kitaip suprantame popieriaus karpybos meną. Pagrindinis lietuviškų karpinių motyvas yra mitinis Medis, indo-europietiškos kultūros centrinė ašis. Kosminis medis, Gyvybės medis yra labai dažnas ir baltiškajame mene. Pasaulis yra vaizduojamas medžiu, kuris jungia tris dalis: žemutinę, vidurinę ir viršutinę, Požemį (šaknys), Žemę (kamienas). Dangų (šakos). Pasaulis parodomas kaip simbolių sistema, kuri atspindi mūsų Visatos suvokimą ir žmogaus santykį su gamta bei Aukštesniąja būtimi.
Aš - ašis.
Kažkas pastebėjo, kad kiekvienas liaudies meistras sukuria savo medį, savo paukštį.
Žmogus, kaip ir jo darbas, yra nepakartojamas ir ypatingas. Visi mes esame instrumentai Aukščiausiojo rankose...
Tad atsiduokime jam!
Kurkime savo Medį!
Visa tai - Visata



muzika folkloro grupės „Atalyja“


Kūrinių pavyzdžiai:

 

 

 

 

 

 

         

             

 

 

   

 

Eglės parodos atidarymas Anykščiuose

Gyvybės medis

Apie popieriaus karpinius anglų kalba

Į puslapį VYDIJA

 

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai